Martialis 1701 med myntavbildningar
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARTIALIS, MARCUS VALERIUS. Epigrammata. Amsterdam 1701.
8vo (190x120 mm.). (32), 600, (2 blanka), 56, 142, (1) s. Titelbladet tryckt i rött och svart, med stämpel Biblioth. Acad. Upps. Med 132 graverade avbildningar av mynt på 23 planscher.
Samtida skinnband, något nött, liten spricka i fals, blindpressad rygg med upphöjda bind, titeletikett i pergament, liten röd nummeretikett i övre del. Text något småfläckad. Carl Aurivillius namnteckning daterad 1760 på främre pärmens insida tillsammans med Gunnar Wennerbergs exlibris. Dupplettstämplar från Uppsala universitetsbibliotek.
Se text
820942
2020-10-15