Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), ett par speglar, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade CGF samt Stockholms hallstämpel med otydliga årtal, parställda, dekor i pastellage, framtagen äldre förgyllning, dekor av kymationbård, krönet med infattade gouacher med antikserande motiv, kvicksilverfolierade glas, 64 x 40 cm
Smärre skador, ett mindre glas saknas
821092
2020-10-25