Speglar Carl Gustaf Fyrwald

Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald
Speglar Carl Gustaf Fyrwald

Klubbat för:

9 200 SEK

10 000 SEK

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), ett par speglar, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade CGF samt Stockholms hallstämpel med otydliga årtal, parställda, dekor i pastellage, framtagen äldre förgyllning, dekor av kymationbård, krönet med infattade gouacher med antikserande motiv, kvicksilverfolierade glas, 64 x 40 cm

Smärre skador, ett mindre glas saknas

821092

2020-10-25