Orientmatta Kazak

Orientmatta Kazak
Orientmatta Kazak
Orientmatta Kazak
Orientmatta Kazak

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ORIENTMATTA, Kazak, antik, motiv med sexuddiga stjärnor, bockhorn med ekblad, bård med timglas, storlek ca 255x120 cm

Ingår i temaauktionen "Orientmattor från butiken Bocca Tigris"

Antikaffären Bocca Tigris, inriktad på orientaliska mattor, samt andra orientaliska och etnografiska föremål, butiken låg på Kungsholmen under åren 1983-2017, inköpen skedde oftast på plats i Asien och alltid med respekt för objektens ursprung

ställvis med lagningar, nötning, fransskador

821193

2020-10-09