Billmark Panorama Stockholm ca 1850
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BILLMARKS STOCKHOLMSPANORAMA. BILLMARK, CARL JOHAN (ill) & DROINET, FELIX (text). Panorama de Stockholm, pris de la coupole de l´église Skeppsholmen (Ile de l´Amirauté) dessiné d´après nature, lithographié et publié par C. J. BILLMARK. Suivi d´une notice historique et topographique par Felx. Droinet [=pärmtitel]. (Nouvelle edition entierement refaite). Paris, Formentin & Comp./Stockholm, J. C. Hedbom/London, Ackermann & Comp., (Lemercier, ca 1850).
4:o. 270 x 231 mm. 16 s. Litograferad plansch över Stockholm, c:a 290 x 2150 mm. i leporellovikning. Här med den ofta saknade texten: Notice sur Stockholm av Droinet, 16 sidor i 4:o.
Förlagets tryckta pappband med titel på pärmen, grön skinnrygg, (sidenknytband saknas). Baksidan med tryckt karta (Plan de Stockholm et ses environs).
Första upplagan trycktes 1845.
Litografin nära skuren i början. Något nött omslag, några smärre skador. Knytband saknas.
821226
2020-10-15