Vera Meyerson

Vera Meyerson
Vera Meyerson
Vera Meyerson
Vera Meyerson

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VERA HELGA MEYERSON (Sverige, 1903-1981): "Dalarna", signerad och daterad Vera Meyerson -26, akvarell på papper, ca 37x43,5 cm

HISTORIK: Utbildade sig på Ahltins målarskola i Stockholm 1919-20 och därefter vid Föreningen Handarbetets Vänners Verkstadsskola för textilt konsthantverk. Under 1924 studerade hon konst i Florens och fortsatte 1925-26 i Paris för André Lhote samt för Fernand Léger på Academie Moderne (non-figurativt måleri).
Meyerson växte upp i Stockholm. Hon sökte sig till konstens område tidigt, men familjen godtog aldrig hennes konstnärliga yrkesval.
Genom familjens påtryckningar kom Vera Meyerson att mot slutet av 1920-talet arbeta med reklammåleri vid familjeföretagets reklamavdelning och kom att i sin konst under en tid ägna sig åt porträttmåleri efter studier för Axel Gallen-Kallela i Finland 1928.
Under studierna i bland annat Paris umgicks hon i en vänkrets som innehöll flera av konsthistoriens intressanta namn Otto G Carlsund, Franciska Clausen, GAN, Fernand Léger och Waldemar Lorentzon som hon även var förlovad med.
Efter att ägnat 20-talet åt konst och måleri gifte hon sig, till faderns belåtenhet, med en agronom långt utanför Stockholm. Därefter arbetade hon inte längre som konstnär.
Under 1930-talets första hälft vistades hon på Beckomberga sjukhus under tre år med diagnosen schizofreni.

KÄLLA: De berömda och de glömda,

Kvinnliga svenska modernister 1900-1930, Mjellby Konstmuseum 2006 samt Wikipedia

Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer

821306

2020-12-06