Sven X:et Erixson färglitografi
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN X:et ERIXSON (1899-1970): "Midsommarfesten", ur mappen Aniara, signerad, 334/350, färglitografi, 43x45 cm
Historik:
Harry Martinsson skrev 1956 verseposet Aniara som sedan sattes upp 1959 på operan med X:ets scendekorationer
821370
2020-10-05