Sven X:et Erixson färglitografi

Klubbat för:

3 800 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

SVEN X:et ERIXSON (1899-1970): "Midsommarfesten", ur mappen Aniara, signerad, 334/350, färglitografi, 43x45 cm

Historik:
Harry Martinsson skrev 1956 verseposet Aniara som sedan sattes upp 1959 på operan med X:ets scendekorationer

Kuntoraportti

821370

Päivämäärä:

2020-10-05