Baljfåtölj, 1800-talets början

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, bladhölstrade ben, dekor av fleuroner och lejonmaskaroner, bemålade i pärlgrått med bronserade detaljer, sitthöjd 41 cm

Bruksslitage, bakben samt en lejonmaskaron med lagning

821399

2020-10-25