Baljfåtölj, 1800-talets början
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, bladhölstrade ben, dekor av fleuroner och lejonmaskaroner, bemålade i pärlgrått med bronserade detaljer, sitthöjd 41 cm
Bruksslitage, bakben samt en lejonmaskaron med lagning
821399
2020-10-25