Fåtöljer, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

58 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, gustavianska, träskuren dekor, framtagen originalfärg i pärlgrått, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, volutformade armlän, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 38 cm

Smärre skador, enstaka lagningar

821517

2020-10-25