Fåtöljer, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
58 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, gustavianska, träskuren dekor, framtagen originalfärg i pärlgrått, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, volutformade armlän, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 38 cm
Smärre skador, enstaka lagningar
821517
2020-10-25