Salongsbord, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SALONGSBORD, Louis XVI, träskuren dekor, framtagna äldre ytskikt, genombrutna sarger med fleuronger, kannelerade ben, fotkryss med urna, akantushölstrade fotavslut, skiva av carraramarmor, höjd 80, 81 x 51 cm
Smärre dekorskador och kompletteringar, ej ursprunglig skiva med smärre hörnlagning
821592
2020-10-25