Salongsbord, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SALONGSBORD, Louis XVI, träskuren dekor, framtagna äldre ytskikt, genombrutna sarger med fleuronger, kannelerade ben, fotkryss med urna, akantushölstrade fotavslut, skiva av carraramarmor, höjd 80, 81 x 51 cm

Smärre dekorskador och kompletteringar, ej ursprunglig skiva med smärre hörnlagning

821592

2020-10-25