Baotou semiantik
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Baotou, semiantik, trädpioner på blombrokad, t-bård, blombård, ca 168x85 cm
Ingår i temaauktionen "Orientmattor från butiken Bocca Tigris"
Antikaffären Bocca Tigris, inriktad på orientaliska mattor, samt andra orientaliska och etnografiska föremål, butiken låg på Kungsholmen under åren 1983-2017, inköpen skedde oftast på plats i Asien och alltid med respekt för objektens ursprung
Ställvis slitage samt lagningar
821716
2020-10-09