Kungörelser mm 1600-tal 25 st

Kungörelser mm 1600-tal 25 st
Kungörelser mm 1600-tal 25 st
Kungörelser mm 1600-tal 25 st
Kungörelser mm 1600-tal 25 st

Klubbat för:

4 400 SEK

1 500 SEK

KUNGÖRELSER, FÖRORDNINGAR 1600-TAL (25 st). Bl.a. om: Barne mordh, dueller och slagzmål (2), Eder och sabatzbrott, Stadga och påbudh öfwer åtshskillige oordningars affskaffande uthi klädedrächter, landz-köps föröfwande, Placat betreffende die Niederlags-Freyheit zu Gothenburg, Besluth angående Riddarhusetz byggning, om Wadstena Krigzmans-huus inkomster, Religions placat, Förbudh om olofligit månglerij, Ordning för köttmonglare, Wexel bankens privilegium,
m.fl. om ekonomi, handel, sjöfart, juridik. Tillsammans med 1 ettbladstryck angående manufakturer i Eskilstuna (1661).

Skurna och tagna ur band, delvis nötta och fläckade, några smärre skador, en namnstämpel, anteckningar eller numrering i hörn, några lagningar och revor.

25 st.

Se text

821781

2020-10-15