Kungörelser 2 pärmar 1668-1824 41 st
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KUNGÖRELSER, FÖRORDNINGAR 1600-1800-TAL (41 st). Rörande skatteväsen, handel, avgifter mm mellan år 1668-1824.
Bl.a. Kongl. May.tz nådige förordning, huruledes medh upbärande aff allmogens uthlagor til chronan, här effter hållas, skal... den 18. augusti, anno 1668. Stockholm (I. Meurer) 1668.
Skurna och tagna ur band, delvis nötta och fläckade, några smärre skador, en namnstämpel, anteckningar eller numrering i hörn, några lagningar och revor.
41 st. Insatta i plastfickor i 2 pärmar.
Se text
821797
2020-10-15