Kungörelser 40 st 1800-tal

Kungörelser 40 st 1800-tal
Kungörelser 40 st 1800-tal
Kungörelser 40 st 1800-tal
Kungörelser 40 st 1800-tal
Kungörelser 40 st 1800-tal
Kungörelser 40 st 1800-tal
Kungörelser 40 st 1800-tal
Kungörelser 40 st 1800-tal

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KUNGÖRELSER, FÖRORDNINGAR MEST 1800-TAL (40 st). Rör dykeri, tyger, lin, läder, lumpsamling, mm. Mest tidigt 1800-tal.
Bl.a. Förordning om dykeriet (1734), Anläggning af husbehofs-sågqwarnar (1828), Tillstånd för... cattuns-tryckeri-gesäller (1819), Kungörelse at den wid Arwika i Wermland anlagde nya stad skal kallas Oscars-stad (1813).

Flertalet oskurna, något nötta och fläckade, anteckningar eller numrering i hörn, några lagningar och revor.
40 st.

Se text

821834

2020-10-15