Gustav Vasa bibel 1540-41

Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41
Gustav Vasa bibel 1540-41

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GUSTAV VASAS BIBEL. (Biblia, thet är, all then Helga scrifft på swensko... Uppsala (G. Richolff) 1540-41.)

Folio. 679 (av 762) blad. 83 blad saknas, varav 82 ersatta med faksimil. Många träsnittsillustrationer, delvis helsides (bl.a. världskarta i Daniels bok).

Titelbladet till Gamla Testamentet saknas, titelbladet till Nya Testamentet delvis defekt och ersatt av faksimil. Ca blad 40 (varav 15 med större) med lagningar med förluster av bild och eller text, ca 30 med lagade hörn eller marginal. Flera blad nedskurna.
Revor, delvis fuktfläckad och brunfläckad, bläckfläckar. Skuren med delvisa förluster av marginaltext i yttre marginal o. rubriker o. paginering i övre marginal. Nära samtida och senare, 1800-tal, marginalanteckningar o. förstrykningar.
Brunt skinnband från 1900-talets mitt, främre pärm med blindpressad ram och titel "Biblia 1541", rygg med upphöjda bind, spännen och beslag av metall.( S. Wiklander). En blad med ägaranteckningar uppklistrad på eftersättsbladet.

Tillsammans med ca 120 lösa blad ur Gustav Vasa bibel, enligt uppgift (etikett) har dessa tillhört konstnären Artur Sjögren, inköpt på bokauktion 28.2 1952 (defekter och skador, fläckar mm.).

Collijn II: 88-104.
Gustav Vasa lät trycka denna vackra bibel under reformatorerna Olaus Petri och Laurentius Petris överinseende, det var den första helbibeln som kom ut på svenska språket. Tryckaren Richolff hämtades från Lübeck och han tog även med sig flera träblock, bl.a. från Wittenberg. Bland illustrationerna finns bl.a. sju av Lucas Cranach den äldre och tre av Georg Lemberger.

Säljes i befintligt skick utan returrätt.

Ej komplett, 83 blad saknas, varav 82 ersatta med faksimil, stora defekter och skador.
Se text.

821983

2020-10-15