Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, 3 delar

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, vas, lampfot, Rörstrand 1960-tal, stengods, alla med harpälsglasyr i blått, skålen unik och signerad R- 60 SWEDEN CH Stålhane BU 99, höjd 9, diameter 15, lampfoten signerad 681 i massan, höjd 30 cm, skålfatet signerat R SWEDEN CHS SGX, höjd 4, diameter 23 cm

Skålen troligen andrasortering, lampfoten med obetydlig bränningsspricka undertill

822014

2020-10-25