Spegel, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisks art, i den egyptiserande stilen, dekor i pastellage, framtagen äldre förgyllning, krönet med akantus, konsoler i form av sfinxhuvuden, lunettformad dekor med solfjäder, ramen med ansiktsmaskaroner, fruktfestonger och palmetter, silverfolierade glas, originalbakstycke, 162,5 x 84 cm

Smärre dekorskador och lagningar, senare glas

822478

2020-10-25