Richard Ginori Milano vas 1920/30-tal
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 200 SEK
RICHARD-GINORI, vas, Italien, 1920/30-tal, brunspräckligt glaserat porslin, höjd 9,8, bredd ca 10 cm, stämplad Richard Ginori, S. Cristoforo, Milano, Made in Italy
Historik: Gio Ponti var chef för porslinsfabriken Richard Grinori 1923-33
Minimalt slitage
822936
2020-10-08