Richard Ginori Milano vas 1920/30-tal

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 200 SEK

RICHARD-GINORI, vas, Italien, 1920/30-tal, brunspräckligt glaserat porslin, höjd 9,8, bredd ca 10 cm, stämplad Richard Ginori, S. Cristoforo, Milano, Made in Italy

Historik: Gio Ponti var chef för porslinsfabriken Richard Grinori 1923-33

Minimalt slitage

822936

2020-10-08