Matbord senempire England
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, omkring 1800-talets andra kvartal/mitt, senempire, England, mahogny, rund skiva, pelarben med godronnerad dekor, fyrdelad fot ståendes på hjultrissor, fotavslut i form av lejontassar, en iläggsskiva med sarg, med 2 stödben samt möjlighet för flertalet iläggssskivor, höjd ca 78, diameter 115, iläggsskivan 70 cm
Äldre lagningar, faner med resningar/skador
823005
2020-10-08