Ljusstakar, 1800-talets början

Klubbat för:

38 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten i empire, Claude Galles art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, klockformad fot med palmetter, fronten med emblem av bevingade genier, stående putto på klot bärande droppbricka med urnformad ljuspipa, lösa manschetter, höjd 35 cm

LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 208f, jämför ett par kandelabrar som ingick Saint-Cloud palatset inventarier 1805. Enligt uppgift från Jean-Dominique Augarde är dessa tillverkade av bronsgjutaren Claude Galle

Slitage, spår av el

823184

2020-10-25