Sven Floberg skrivbyrå med skåpsövdel
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN FLOBERG (ämbetsmästare 1749-1772), hovschatullmakare), stockholmsarbete, skrivbyrå med skåpsöverdel, fanerad i olika träslag bl.a rot samt valnöt, brännförgyllda beslag, skrivbyrå signerad SFB samt ämbetsstämpel, höjd 223, 110x68 cm
Äldre skåsöverdel, slitage, fanérskador, sprickor, lösa delar
823255
2020-10-10