Sven Floberg skrivbyrå med skåpsövdel

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SVEN FLOBERG (ämbetsmästare 1749-1772), hovschatullmakare), stockholmsarbete, skrivbyrå med skåpsöverdel, fanerad i olika träslag bl.a rot samt valnöt, brännförgyllda beslag, skrivbyrå signerad SFB samt ämbetsstämpel, höjd 223, 110x68 cm

Äldre skåsöverdel, slitage, fanérskador, sprickor, lösa delar

823255

2020-10-10