Carl Frederik Johan Viertel oljemålning

Klubbat för:

6 000 SEK

6 000 SEK

CARL FREDERIK JOHAN VIERTEL (Danmark 1772-1834), porträtt av Nina Catharina Paulsen, née von Holten (1804-1851) iklädd empireskuren vit sidenklänning och röd schal, signerad och daterad Viertel 1819, 41x34,5 cm

PROVENIENS: Kunsthallen, Köpenhamn, våren 1992, katalognr 209

därefter

Antikhandeln Stopalo

Dubblerad, retuscher

823447

2020-10-25