Josef Frank Svenskt Tenn soffa

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

JOSEF FRANK, fyrsitsig soffa modell 3031, "Långsoffan" formgiven på 1940-talet, Svenskt Tenn, bredd 285, höjd 85, djup 96, sitthöjd 45 cm, soffan har ett löst avtagbart tyg över sig nu, turkos klädsel undertill, sitt- och ryggplymåerna saknar det turkos invändiga klädseln

Historik: Soffan designades ursprungligen som en specialbeställning till Kjell och Märta Beijers hem på Säby

Minimalt slitage

823470

2020-10-16