Diverste teckningar och akvareller
Klubbat för:
1 000 SEK
2 000 SEK
TECKNINGAR och AKVARELLER, 11 st, av 1800-tals konstnärer, däribland A.T. Gellerstedt, August Malmström och arkitekt Christian Lindholm, bildstrl ca. 7,5 x 14,5 - 32 x 20 cm cm.
PROVENIENS:
Arkitekt Isac Gustaf Clason (1856-1930),
hans son arkitekt Gustaf Clason (1893-1964)
Därefter i arv inom familjen Clason till 2020.
824097
2020-10-14