Diverste teckningar och akvareller

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

TECKNINGAR och AKVARELLER, 11 st, av 1800-tals konstnärer, däribland A.T. Gellerstedt, August Malmström och arkitekt Christian Lindholm, bildstrl ca. 7,5 x 14,5 - 32 x 20 cm cm.

PROVENIENS:
Arkitekt Isac Gustaf Clason (1856-1930),
hans son arkitekt Gustaf Clason (1893-1964)
Därefter i arv inom familjen Clason till 2020.

824097

2020-10-14