Victor Forssell olja Risplockerska

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VICTOR FORSSELL (1846-1931): Risplockerska, signerad V Forssell, olja på pannå, 31,5 x 40 cm
Utförd 1877, "omgivningen vid Porte Marly, Paris"

PROVENIENS
Apotekare Sara Lapidus, Arboga

UTSTÄLLD
Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset, Stockholm", sept 1950,
nr 57

LITTERATUR
Viggo Loos, Victor Forssell, Stockholm 1951, avbildad på sidan 31

824115

2020-10-25