Victor Forssell olja Risplockerska
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VICTOR FORSSELL (1846-1931): Risplockerska, signerad V Forssell, olja på pannå, 31,5 x 40 cm
Utförd 1877, "omgivningen vid Porte Marly, Paris"
PROVENIENS
Apotekare Sara Lapidus, Arboga
UTSTÄLLD
Sveriges Allmänna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset, Stockholm", sept 1950,
nr 57
LITTERATUR
Viggo Loos, Victor Forssell, Stockholm 1951, avbildad på sidan 31
824115
2020-10-25