2 stolar av Torsten Claeson, 1930-tal
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORSTEN CLAESON, stolar, 2 st, Steneby Hemslöjd, 1930-tal, brunbetsad furu, sitthöjd ca 44
HISTORIA
LITTERATUR
Röhsska Konstslöjdmuseets Årsbok, utställning, Vår Bostad 1939, s. 88.
Benen senare limmade. Bruksslitage, repor och märken
824118
2020-10-19