2 stolar av Torsten Claeson, 1930-tal

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TORSTEN CLAESON, stolar, 2 st, Steneby Hemslöjd, 1930-tal, brunbetsad furu, sitthöjd ca 44

HISTORIA

LITTERATUR
Röhsska Konstslöjdmuseets Årsbok, utställning, Vår Bostad 1939, s. 88.

Benen senare limmade. Bruksslitage, repor och märken

824118

2020-10-19