Märtha Bolin-Clason, färglitografier, två st

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

800 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988): Slända i vassen, färglitografi, bladstorlek 35x45 cm, bildstorlek 27x34 cm.

PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling

LITTERATUR:
Svenskt Konstnärslexikon, Vol. I, 1952, avb. helsida, s. 215

HISTORIK:
Utförd i 30 ex. Detta exemplar är ett provtryck. Litografien är baserad på en oljemålning utförd 1937 (utställd, Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 79 ´Slända i vassen / 1937´ och Falun, Falu Konsthall, Märtha Bolin-Clason målningar, Britta Nehrman skulptur, 19 februari-1 mars 1939, nr. 64 ´Slända i vassen´

824150

2020-10-25