Sekretär, omkring 1800

Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800
Sekretär, omkring 1800

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis brännförgyllda beslag i mässing, lådinredning bakom klaff, inläggningar av mässingslister, snedställda hörn med kannelering och droppbeslag, sidorna med bärhandtag, avsmalnande ben med fothylsor, skiva av marmor med kälning, nycklar medföljer, höjd 126, 119 x 56 cm

Smärre skador och lagningar, mindre lister saknas, skivan ej ursprunglig

824389

2020-10-25