Taburett, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, otydligt signerad, sannolikt av Lars Söderholm (stolmakare i Stockholm, mästare ca 1785, burskap 1790-1794), med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor i form av bandfläta, diagonalskurna hörnfleuroner, kannelerade avsmalnande ben, bemålad i pärlgrått, klädd med domestik, sitthöjd 41 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 241 & 343 jämför dekordetaljer

Smärre lagningar

824399

2020-10-25