Salsstolar, omkring 1800
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SALSSTOLAR, sex stycken, sengustavianska, träskuren dekor, uppsvängd rygg med dekor av axknippe, genombruten kopplad ryggbricka med akantushänge, raka konturerade sarger, avsmalnande ben, H-kryss, bemålade i pärlgrått, klädda med vinrött skinn, sitthöjd 46 cm
Bruksslitage, smärre lagningar
824403
2020-10-25