Fällbord, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785/88), fällbord, signerat och numrerat J. Sjölin N.o 1546, samt Köpings hallstämpel, skivan fanerad med alrot, mässingskodd kant, svärtad pelarfot med tripodformade fötter, höjd 71, diameter 49,5 cm
Benen med smärre lagningar
824404
2020-10-25