Fällbord, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785/88), fällbord, signerat och numrerat J. Sjölin N.o 1546, samt Köpings hallstämpel, skivan fanerad med alrot, mässingskodd kant, svärtad pelarfot med tripodformade fötter, höjd 71, diameter 49,5 cm

Benen med smärre lagningar

824404

2020-10-25