Konsolbord, 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
9 400 SEK
Schätzwert
12 000 SEK
Beschreibung
KONSOLBORD, Sverige, empire, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning, sargen med dekor av växtornamentik och fascessknippen, benställning i form av Zeus örn med åskvigg, fotplatta, skiva av marmor, höjd 78, 95 x 44 cm
Zustandsbeschreibung
Smärre dekorskador, fotplattan kompletterad, skivan ej ursprunglig
824408
2020-10-25