Konsolbord, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

9 400 SEK

Schätzwert

12 000 SEK

Beschreibung

KONSOLBORD, Sverige, empire, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning, sargen med dekor av växtornamentik och fascessknippen, benställning i form av Zeus örn med åskvigg, fotplatta, skiva av marmor, höjd 78, 95 x 44 cm

Zustandsbeschreibung

Smärre dekorskador, fotplattan kompletterad, skivan ej ursprunglig

824408

2020-10-25