Eidem och Söderblom m.fl. handskrifter brev
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
TEOLOGER (3). EIDEM, ERLING. 2 egenhändigt signerade brev, daterade april och juni 1938, båda till kyrkoherde Axel Hammar, Munsö, maskinskrivna, på tryckt brevpapper.
SÖDERBLOM, NATHAN. Egenhändigt signerat papper, 3 rader, odaterat. SAMT "England och kyrkokonferensen", 2 egenhändigt skrivna sidor, osignerade, i oktav.
ELKAN, SOPHIE (1853-1921). Egenhändigt signerat brev, 1 sida i oktav, daterat Göteborg 1909. Brev till redaktionen på Iduns förlag.
Samt Waldemar Rudin, egenhändigt skriven och undertecknad predikan för Kristi Himmelsfärdsdagen 1935 (35 s.).
Nathan Söderblom, (1866-1931), svensk teolog, kyrkoman, ekumenisk banbrytare i Sverige och världen, ärkebiskop 1914, ledamot av Svenska Akademien från 1921, Nobels fredspris 1930.
Erling Eidem (1880-1972), svensk teolog, ärkebiskop 1932-1950.
Några brev vikta, några fläckar, Rudin med skador.
824686
2020-10-15