Eidem och Söderblom m.fl. handskrifter brev

Klubbat för:

300 SEK

Arviointi

1 000 SEK

Kuvaus

TEOLOGER (3). EIDEM, ERLING. 2 egenhändigt signerade brev, daterade april och juni 1938, båda till kyrkoherde Axel Hammar, Munsö, maskinskrivna, på tryckt brevpapper.

SÖDERBLOM, NATHAN. Egenhändigt signerat papper, 3 rader, odaterat. SAMT "England och kyrkokonferensen", 2 egenhändigt skrivna sidor, osignerade, i oktav.

ELKAN, SOPHIE (1853-1921). Egenhändigt signerat brev, 1 sida i oktav, daterat Göteborg 1909. Brev till redaktionen på Iduns förlag.

Samt Waldemar Rudin, egenhändigt skriven och undertecknad predikan för Kristi Himmelsfärdsdagen 1935 (35 s.).

Nathan Söderblom, (1866-1931), svensk teolog, kyrkoman, ekumenisk banbrytare i Sverige och världen, ärkebiskop 1914, ledamot av Svenska Akademien från 1921, Nobels fredspris 1930.

Erling Eidem (1880-1972), svensk teolog, ärkebiskop 1932-1950.

Kuntoraportti

Några brev vikta, några fläckar, Rudin med skador.

824686

Päivämäärä:

2020-10-15