Spegellampett, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i rokoko, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med uppsvängd dekor och lagerfestong, ramen med graverad av akantus och blommor, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierat glas, 95 x 60 cm
Obetydligt maskstungen
824778
2020-10-25