Arthur Högstedt

Arthur Högstedt
Arthur Högstedt
Arthur Högstedt
Arthur Högstedt
Arthur Högstedt
Arthur Högstedt

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ARTHUR HÖGSTEDT (1877-1942), Telefontornet, Norrmalm, Stockholm, 1894, olja på duk, signerad "C A Högstedt 16 år 1894",

ÖVRIGT:
Konstnär, tecknare, född på Öland, Böda. Ritade mycket för skämtpressen, Strix, Brand... Högstedt slog igenom som tecknare med serien Vad skulle ni göra om ni blev millionär?. Han drabbades av en sinnessjukdom 1904 och avbröt hans konstnärskap. Det sägs att han tillbringade många år under mentalvården och han var medlem i den ökända Norra klubben, där samtalades om planer på revolution, bombtillverkning och det talades vitt och brett om småmord.

825111

2020-10-16