Michael Powolny tillskriven vas
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MICHAEL POWOLNY, tillskriven, vas, glas, ca 1910-tal, opalinfärgad glasmassa med överfång i mörklila, målad dekor i svart, trumpetformad med utsvängd fot, höjd 18 cm.
Liknande vas har salutförts av Sotheby´s 3 maj 1991, katalognummer 307.
Något slitage samt några tillverkningsdefekter.
825239
2020-10-26