Michael Powolny tillskriven vas

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MICHAEL POWOLNY, tillskriven, vas, glas, ca 1910-tal, opalinfärgad glasmassa med överfång i mörklila, målad dekor i svart, trumpetformad med utsvängd fot, höjd 18 cm.

Liknande vas har salutförts av Sotheby´s 3 maj 1991, katalognummer 307.

Något slitage samt några tillverkningsdefekter.

825239

2020-10-26