Søren Hansen, karmstol
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SØREN HANSEN, karmstol, Kocks snickerifabrik på licens av Fritz Hansen, 1940-tal, formgiven 1943, bemålad, lösa stoppade rygg och sittdynor klädda i Josef Franks tyg Primavra, sitthöjd ca 42 cm
HISTORIK
Søren Hansen (1905-1977) var dansk möbelsnickare och delägare i firman Fritz Hansen. Efter sin utbildning blev han anställd i firman 1928. Han kom från 1940-talet att formge möbler för fiman och kom även att samarbeta med möbelarkitekter som Peter Hvidt och Orla Mølgaard-Nielsen (AX-stolen, 1950), Arne Jacobsen, Hans J. Wegner, Jørn Utzon samt Børge Mogensen.
Denna karmstol är formgiven 1943 och kom bl.a. att visas upp på utställningen "Friluftsstaden1944" och i Göteborg 1945.
LITTERATUR
Jämför Form: Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Svenska Slöjdföreningen, Stockholm, 1944, volym 3, s. 124
Design Museum, Danmark, furniture index.
Slitage, ranglig, senare bemålad, tyg med skador och fläckar, sprickor
825252
2020-10-19