Rosenholm silverbestick 81 dlr

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 81 dlr, silver, mestadels 830, 1900-talets andra hälft, bestående av: 6 bordsskedar (18), 7 bordsgafflar (187,5), 6 bordsknivar med stålblad (20), 6 fiskknivar (20,5), 6 skedar (15), 3 skedar (14), 6 teskedar (12), 6 knivar med stålblad (16,5), 2 matknivar (22,5), 1 matgaffel (19,5), 6 smörknivar med stålblad (16), 6 gafflar (18), 6 gafflar (15), 6 gafflar (14), 3 gafflar (12,5), 1 tårtspade (21), 3 serveringsbestick (21-22), 1 såsslev (18), total vikt exkl knivar med stålblad ca 1904 g

Smärre slitage

825280

2020-10-21