Ettbladstryck 1700-tal 2 st

Ettbladstryck 1700-tal 2 st
Ettbladstryck 1700-tal 2 st
Ettbladstryck 1700-tal 2 st
Ettbladstryck 1700-tal 2 st

Klubbat för:

3 800 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

HISTORISKA ETTBLADSTRYCK (2). 1700-TAL.
Tabula chronologica eller kort beskrifning öfwer alla Swea och Götha konungars regemente, i en wiss ordning ifrå Magog som regerade 88 åhr efter syndafloden, till wår allernågigste regerande konung, K. Carl den XII. Utdragen af de trowärdigste scribenters chrönicor.. Ej daterat, efter 1720.

Ettbladstryck (570x400 mm.). Vikt 2 gånger, smårevor i marginalerna, 2 lagningar på baksidan, småfläckig och med en svag fuktfläck i mittvecket.

Minnes tafla öfwer Sweriges konungar, med hwad under dem mäst märkwärdigt, särdeles i sist framledne gustavianiske perioden, förelupit. Gävle, tryckt hos Ernst Peter Sundqvist, 1772.

Ettbladstryck (360x460 mm.). Vikt 2 gånger, lätt fläckat, svagt veckade marginaler, en liten lagning
med japanpapper på baksidan.

2 st.

Kuntoraportti

Se text

825802

Päivämäärä:

2020-10-15