Fragment från bibel 1400-1500-tal

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BIBELFRAGMENT 1400-1500-TAL OCH BREVFRAGMENT 1500-1600-TAL.
2 fragment från Uppenbarelseboken från bibel 14/1500-tal (150x230 mm. och 150x210 mm.).
12 fragment från Gustav Vasas bibel 1541, bl.a. Genesis, Jesaja, Markusevangeliet och Apostlagärningarna
(160x180 - 280x180 mm.) 3 fragment av 1 brev, 14/1500-tal, adresserat till Andrea Haquini, adjunkt vid skolan i Strängnäs (70x50 - 60x100 mm.).
Samtliga dokument i fragment med stora textförluster, revor, lagningar och hål.

Det handskrivna brevet har, enligt medföljande dokumentation, varit fyllning i pärmarna i en bok
tryckt i Wittenberg 1587. Den omnämnda boken har tillhört Rålambska biblioteket på Granhammar.
Medföljer även ett brev rörande möjlig identifikation av Andreas Haquini i Strängnäs.

Se text

825803

2020-10-15