Dalahäst, tillskriven Wik Kerstin Olofsdotter
Klubbat för:
70 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DALAHÄST, troligen 1890-tal, måleriet tillskrivet Wik Kerstin Olofsdotter, Bergkarlås, eller eventuellt dottern Karin Nisser "Mor Nisser i Vattnäs", krusad i blått, gult och rött mot vit botten, höjd 17,5, längd 18,5 cm
Obetydligt slitage, smärre avslag på ett öra och bakben
825865
2020-10-25