Dalahäst, tillskriven Wik Kerstin Olofsdotter

Såld för:

70 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

DALAHÄST, troligen 1890-tal, måleriet tillskrivet Wik Kerstin Olofsdotter, Bergkarlås, eller eventuellt dottern Karin Nisser "Mor Nisser i Vattnäs", krusad i blått, gult och rött mot vit botten, höjd 17,5, längd 18,5 cm

Obetydligt slitage, smärre avslag på ett öra och bakben

825865

2020-10-25