Carl Gustaf Hellqvist Damporträtt i olja
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL GUSTAF HELLQVIST (1851-1890): Damporträtt, signerad C G Hellqvist och daterad 1884, bär även senare signatur och datering 1885, olja på duk, 65,5 x 54,5 cm
Damporträtt enligt muntlig tradition föreställande konstnärens moder.
PROVENIENS
Inköpt 1972 i Gamla Sta´ns Konsthandel, Västerlånggatan, Stockholm, vidare i arv till nuvarande ägare
825921
2020-10-25