Astrid Harms Ringdahl Simrishamn
Klubbat för:
1 500 SEK
2 000 SEK
ASTRID HARMS RINGDAHL (1912-1984): (2) "Från hamnen i Simrishamn" samt "Husarna på kullarna - Skåne", signerade och daterade Astrid Harms-Ringdahl 1960 och 76, olja på duk på pannå, ca 22x16 - 16,5x22,5 cm
PROVENIENS:
"Från hamnen i Simrishamn": Stenmans Konstsalong 1961.
Den Maurinska konstsamlingen
Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer
825931
2020-12-06