Astrid Harms Ringdahl Simrishamn

Klubbat för:

1 500 SEK

2 000 SEK

ASTRID HARMS RINGDAHL (1912-1984): (2) "Från hamnen i Simrishamn" samt "Husarna på kullarna - Skåne", signerade och daterade Astrid Harms-Ringdahl 1960 och 76, olja på duk på pannå, ca 22x16 - 16,5x22,5 cm

PROVENIENS:
"Från hamnen i Simrishamn": Stenmans Konstsalong 1961.
Den Maurinska konstsamlingen

Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer

825931

2020-12-06